Skip to main content

Wskazówki dla kierowców — kiedy wezwać lawetę?

Zdarzenie drogowe to przypadek losowy, który może przytrafić się każdemu z nas. Warto wcześniej wiedzieć, jakie przepisy obowiązują w tym momencie, by w natłoku emocji nie musieć podejmować kluczowych decyzji. Dlatego też zebraliśmy najważniejsze informacje, związane z korzystaniem z usług lawety, które warto przyswoić sobie, zanim zdobycie wiedzy na ten temat stanie się koniecznością.

 Jak skontaktować się z pomocą drogową po wypadku?

Jak postępować po wypadku samochodowym?

Pierwszym działaniem po zajściu drogowym, będzie z pewnością zabezpieczenie miejsca, w którym doszło do zdarzenia. Warto wiedzieć przy tym, że mianem kolizji drogowej określa się sytuację, w której uszkodzone zostały wyłącznie rzeczy materialne, jak chociażby samochód. Jeśli w zdarzeniu ucierpiał człowiek, a jego obrażenia trwają dłużej, niż tydzień, mówimy już o wypadku drogowym. W obu przypadkach należy pamiętać o wyłączeniu silnika w aucie i wyjęciu kluczyka ze stacyjki. Konieczne jest także upewnienie się, czy któraś z osób, biorących udział w zdarzeniu, na pewno nie odniosła obrażeń. Dopiero wtedy można zająć się ustawieniem trójkąta ostrzegawczego i włączeniem świateł awaryjnych w pojazdach. Jeśli na drodze doszło do wypadku, nie należy zmieniać ustawienia samochodów.

Kiedy wezwać lawetę?

Laweta to zdecydowanie najbezpieczniejszy środek do transportu niesprawnych aut. Dotyczy to nawet okresu zimowego, gdy ruch jest utrudniony. Ci, którzy mieli okazję skorzystać, chociażby z usług firmy Pomoc Drogowa Jarex Wrocław, działającej pod adresem ul. Zakładowa 11X/10, 50-231 Wrocław, woj. dolnośląskie podkreślają, że laweta przyjeżdża szybko, a transport odbywa się niezwykle sprawnie. Warto przy tym zdać sobie sprawę z faktu, że holowanie samochodu nie będzie możliwe w każdym przypadku. Na autostradzie jest to nawet prawnie zabronione, dlatego też wezwanie pomocy drogowej staje się obligatoryjne.

 Jak wezwać lawetę i pomoc drogową?

Jak zamocować samochód na lawecie?

W polskim prawie ściśle określone są również wymagania, związane z transportem uszkodzonego pojazdu na lawecie. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj odpowiednie zamocowanie pojazdu. Zgodnie z przepisami, rzeczywista masa przyczepy nie może być większa, niż masa pojazdu ciągnącego. Laweta musi być też dobrze widoczna dla innych uczestników ruchu. Należy sprawdzić także działanie hamulca najazdowego, pasów mocujących i naciągnięcia klamer. Jak przeczytać można na stronie https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/autolaweta-wroclaw/, część lawet dysponuje również obniżanymi i rozsuwanymi naczepami, które znacznie ułatwiają załadunek. Taki pojazd może poruszać się z prędkością do 70 km/h na jednojezdniowych drogach oraz do 80 km/h na dwujezdniowych drogach, a także na drogach ekspresowych i autostradach.

Co, jeśli nie laweta?

Wiele firm, zajmujących się pomocą drogową, świadczy również usługi mobilne. Jak dowiadujemy się ze strony https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/mobilny-serwis/, taki mobilny serwis świadczy swoje usługi w zakresie wymiany koła czy wulkanizacji ciężarowej. Wiele osób decyduje się skorzystać z takiej formy pomocy, by bezpiecznie kontynuować podróż, po otrzymaniu profesjonalnego wsparcia na drodze.

Masz pytanie?

Chętnie na nie odpowiemy. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.
Czekamy na Ciebie!