Skip to main content

Wyważanie kół w samochodzie. Co warto wiedzieć na ten temat? Praktyczny poradnik

Regularne wyważanie kół w samochodzie zapewnia płynną i komfortową jazdę samochodem. Jest to ważne nie tylko pod kątem komfortu kierowcy i pasażerów, ale także z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze; takie działanie wpływa również na trwałość elementów wchodzących w skład układu zawieszenia. Wyważanie kół polega na rozłożeniu masy opony i felgi tak, aby zapobiec wibracjom, które naturalnie występują podczas jazdy autem (zwłaszcza po wyboistych drogach). Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się czegoś więcej na ten temat.

Wyważanie kół Warszawa Włochy

Dlaczego wyważanie kół jest niezbędne?

Wyważenie kół ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy i bezpieczeństwa. Niewyważone koła mogą powodować szybsze zużycie opon, łożysk kół oraz innych elementów zawieszenia. Drgania wynikające z niewyważenia kół są nie tylko nieprzyjemne, ale także obniżają precyzję prowadzenia pojazdu, co jest wystarczającym powodem, aby regularnie wyważać koła. Ponadto, niewyważone koła zwiększają opór toczenia, co prowadzi do wyższego zużycia paliwa.

Co jaki czas należy wyważać koła w samochodzie?

Generalnie zaleca się wyważanie kół co 10 000 - 15 000 kilometrów oraz przy każdej wymianie opon. Profesjonalnie zajmuje się tym firma http://www.autoraszyn24.pl, w której pracują wykwalifikowani specjaliści w obszarze mechaniki samochodowej. Jeśli jednak zauważysz drgania kierownicy podczas jazdy lub nierównomierne zużycie opon, powinieneś niezwłocznie udać się do warsztatu i sprawdzić stan wyważenia kół, niezależnie od przebiegu od ostatniego wyważania.

AutoRaszyn24 - Wulkanizacja 24h, Skup aut, motocykli i przyczep
Raszyńska 16, 05-090 Rybie (Raszyn)
Tel: 730730415
https://maps.app.goo.gl/YtQ9M44g665hMFCv7

Wyważanie kół w samochodzie - co warto wiedzieć na ten temat?

Jak przebiega proces wyważania kół?

Wyważanie kół wymaga precyzyjnego sprzętu oraz przynajmniej podstawowych umiejętności w zakresie mechaniki samochodowej. Proces ten rozpoczyna się od demontażu koła z pojazdu, a następnie umieszczenia go na wyważarce. Wyważarka obraca koło z dużą prędkością, mierząc wibracje i nierównomierności w rozkładzie masy. Na podstawie tych pomiarów mechanik identyfikuje miejsca, gdzie masa jest nierównomiernie rozłożona.

Kolejnym krokiem jest dodanie niewielkich ciężarków z ołowiu lub stali, które kompensują różnice w masie i eliminują wibracje.

Jak wyważenie kół w samochodzie wpływa na komfort jazdy?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wyważanie kół ma bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Niewyważone koła sprawiają, że samochód „skacze” po drodze, co obniża komfort jazdy i może prowadzić do szybszego zużycia poszczególnych komponentów. Co to oznacza dla kierowcy? Długotrwała jazda na niewyważonych kołach zwiększa ryzyko uszkodzenia amortyzatorów i innych elementów układu zawieszenia, co może prowadzić do wysokich kosztów naprawy. Tego na pewno chcemy uniknąć, prawda?

Masz pytanie?

Chętnie na nie odpowiemy. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.
Czekamy na Ciebie!